Czas, kiedy mężczyzna stosujący perfumy mógł zostać uznanym za zniewieściałego już dawno za nami. I dobrze, bo nie ma chyba nic bardziej przykrego, niż brzydko pachnący mężczyzna. Teraz mężczyzna ma szeroki wybór zapachów, marek, cen oraz stopnia koncentracji zapachu. Potrzebuje tylko paru wskazówek.
Współczesny mężczyzna może wybierać w bogatej ofercie wód perfumowanych, kolońskich, toaletowych oraz perfum. Wszystkie te pachnidła różnią się między sobą zawartością procentową olejków zapachowych.
Najmocniejszy zapach znajduje się w perfumach, które zawierają do 43% olejków zapachowych. Trwałość perfum wynosi do 12 godzin. W przypadku wody perfumowanej zawartość olejków zapachowych waha się w granicach 10 do 20%, a zapach utrzymuje się do 8-9 godzin. W przypadku mniej skoncentrowanych wód toaletowej oraz kolońskiej czas utrzymywania się na skórze jest znacznie krótszy i wynosi odpowiednio 5 i 3 godziny. Najdelikatniejsza i najsłabsza jest woda odświeżająca, zawierająca jedynie od 1 do 3% olejków zapachowym i minimalną ilość alkoholu. Rozróżnienie pomiędzy perfumami właściwymi i innymi wodami zapachowymi jest istotne, gdyż w innych miejscach stosujemy zapachy o różnym stopniu skoncentrowania oraz w różnej ilości.
Najczęściej perfumujemy się w miejscach, w których zapach ma szansę utrzymać się dłużej, a jego wydzielanie się będzie stopniowe. Są to wszelkie miejsca, gdzie skóra jest cieńsza i mocno ukrwiona. Bliskość tętnic wpływa na temperaturę skóry, dlatego idealne do perfumowania są:
Miejsce, które perfumujemy, zależy od rodzaju użytej wody. Perfumy możemy użyć ostrożnie na szyję, nadgarstki i zgięcia łokci. Wodę perfumowaną podobnie, natomiast wodę toaletową lub kolońską możemy dodatkowo spryskać tors. Woda odświeżająca jako jedyna nadaje się do aplikacji na twarz, a jej głównym zadaniem jak sama nazwa wskazuje, jest odświeżenie. Warto pamiętać, aby nie przesadzić z ilością wylanych na siebie perfum, bo jest to nie tylko w złym stylu, ale też uprzykrza życie otoczeniu.
Przy stosowaniu perfum oraz wód zapachowych istotny jest czas, kiedy je stosujemy. Wody kolońskie oraz toaletowe nadają się na dzień, również w lecie, kiedy potrzebujemy czuć się świeżo przez cały dzień. Można je wówczas zastosować nawet na włosy. Najlepiej sprawdzą się aromaty świeże, cytrusowe i lekkie.
Wody perfumowane oraz skoncentrowane perfumy nadają się bardziej na wieczór lub zimą. Mogą one być cięższe, bardziej esencjonalne, o wyrazistych, mocnych zapachach dymu, kadzidła, zapachy przyprawowe lub tytoniowe.
Wszelkie zapachy powinny być dobrane do okazji, a więc i do stroju. Dlatego wkładając strój sportowy lepiej użyć wody kolońskiej o lekkim, cytrusowym lub miętowym zapachu, który da poczucie świeżości. Na dzień można wybierać wśród zapachów sportowych, cytrusowych, drzewnych, wodnych i zielonych. Na wieczór oraz oficjalne okazje dobrym wyborem będą zapachy piżmowe, drzewne lub orientalne.
Używając perfum, warto pamiętać, że skrapiamy nimi ciało, a nie odzież. Robimy tak w trosce o nasze ubrania, które mogą zostać zniszczone lub zabrudzone składnikami perfum, ale również unikamy w ten sposób trwałego zaznaczenia zapachem poszczególnych elementów naszej garderoby. Jest to istotne, szczególnie gdy używamy różnych linii zapachowych, które mogą się ze sobą gryźć.
Stosując perfumy odpowiednio dobrane do pory dnia, ubioru, naszego gustu oraz okazji, prezentujemy się jako mężczyźni stylowi i zadbani. Dlatego warto stosować perfumy, jednak z umiarem i pamiętając o zasadach ich stosowania.