Czym są suplementy?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

We współczesnym świecie pojęcie “zdrowe odżywianie” jest bardzo względne. Dostępna w supermarketach i dyskontach spożywczych żywność jest przetworzona, zmodyfikowana i tak zakonserwowana, że ze świeżością i zdrowiem niewiele ma wspólnego. Pełne antybiotyków mięso i pozbawione wartości odżywczych warzywa sprawiają, że trudno jest utrzymać zbilansowaną i optymalną dla potrzeb organizmu dietę. W odpowiedzi na potrzeby i problemy współczesnego człowieka powstały suplementy. Opowiadamy czym są i jak je stosować. 

Czym są i jak działają suplementy diety?

Mówi się, że w zdrowej i zróżnicowanej diecie suplementacja nie jest konieczna. To prawda, ale w obecnych czasach trudno jest kupić zdrowe, pełne wartości odżywczych i minerałów produkty. Dodatkowo obróbka termiczna jeszcze bardziej wypłukuje z posiłków wszystko, co dobre, przez co większość ludzi cierpi z powodu niedoborów w organizmie.

Nawet jeśli produkt jest dobry i zawiera na przykład dużo witamin, musisz wziąć pod uwagę stopień przyswajalności danego składnika w diecie. Musisz mieć świadomość tego, że cytryna dodana do gorącej herbaty niemal momentalnie traci całą witaminę C i nic nie trafia finalnie do Twojego organizmu. Dlatego nawet jeśli starasz się jeść zdrowo, kolorowo i różnorodnie, warto sięgać na co dzień po suplementy na odporność. Są one o tyle skuteczniejsze od diety, że charakteryzują się dużo wyższą przyswajalnością. Są też bardzo mocno skoncentrowane, dlatego zamiast zjadać pięć kilogramów marchewki, możesz połknąć jedną tabletkę i uzupełnić wszystkie potrzebne Twojemu organizmowi składniki.

Dla kogo są suplementy?

Z suplementacji diety może korzystać każdy, niezależnie od wieku. Już nawet noworodki przyjmują probiotyki oraz witaminy w kroplach. Dla starszych dzieci dostępne są witaminy w formie żelków czy cukierków, a dorośli przyjmują suplementy w tabletkach lub pod postacią koktajli.

Na stronie https://terranovapolska.pl/ znajdziesz naturalne suplementy diety, które uzupełnią niedobory w Twoim organizmie i pozwolą Ci funkcjonować lepiej. Doskonałym rozwiązaniem dla zabieganych osób są gotowe zestawy kapsułek z suplementami, zamknięte w wygodnych saszetkach. Łatwe do przyjęcia są także napoje witaminowe, które można wypić nawet w biegu.

Każdy organizm, w zależności od płci, wieku, trybu życia oraz preferowanej diety ma inne potrzeby. Dlatego inne są suplementy dla kobiet, inne dla mężczyzn po czterdziestce, a jeszcze inne powinni przyjmować wegetarianie i weganie. Przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać pełen panel badań krwi, by dowiedzieć się, czego i w jakich dawkach potrzebuje Twoje ciało. Z suplementami również można przesadzić, więc skontaktuj się z lekarzem i zapytaj o to, czy poleciłby dla Ciebie regularne przyjmowanie suplementów diety.

Czy suplementacją można zastąpić zdrową dietę?

Absolutnie nie! Przyjmowanie suplementów diety nie zwalnia Cię z dbania o swoje ciało i zdrowego odżywiania. Co prawda tabletki wspomagają organizm i uzupełniają braki w składnikach odżywczych, ale nie są w stanie zapewnić pełnej dawki witamin i minerałów, jakiej potrzebujesz do prawidłowego funkcjonowania.

Jak wskazuje sama nazwa, mają one tylko suplementować to, czego brakuje, i uzupełniać dietę, a nie ją zastępować. Nie rezygnuj ze zdrowego trybu życia i bogatej diety na rzecz suplementacji, ponieważ nigdy nie będzie to korzystne dla Ciebie rozwiązanie.

Zdj. główne: Volodymyr Hryshchenko/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zrozumieć i pokonać własne demony – ataki paniki, hipochondria i bulimia w codziennym życiu
/
Zrozumieć i pokonać własne demony – ataki paniki, hipochondria i bulimia w codziennym życiu
Odkryj skuteczne strategie do zrozumienia i pokonania ataków paniki, hipochondrii oraz bulimii. Czytając ten artykuł, dowiesz się, jak radzić sobie z emocjami, strachem i niezdrowymi nawykami żywieniowymi.
Jak dobrze dobierać wełniane dodatki do swojego stylu – poradnik
/
Jak dobrze dobierać wełniane dodatki do swojego stylu – poradnik
Odkryj sekrety dobierania wełnianych dodatków do swojego stylu. Opanuj sztukę wykorzystywania wełny w modzie i podkreśl swoją indywidualność.
Sztuka noszenia garniturów damskich – sekrety szyku i elegancji
/
Sztuka noszenia garniturów damskich – sekrety szyku i elegancji
Poznaj tajniki elegancji i dowiedz się, jak idealnie dobrany garnitur może podkreścić Twoją stylizację. Porady na temat kroju, tkaniny i odpowiednich dodatków.